#duhapreivanku

Zastav sa na chvíľu a rozmýšľaj. Vážiš si dostatočne to všetko čo máš? Nie... Každé ráno vstávam s pocitom nespokojnosti a postavím sa na dve zdravé nohy z postele. V kúpeľni si vydrhnem svoju súmernú tvár a stále sa pýtam prečo nemám menší nos a pery o poznanie väčšie. Telo nasúkam do čierno čiernej farby a v duchu (i nahlas) si sťažujem na to, že mám zapchaté dutiny. Čo si však neuvedomujem a nevážim je to, že som naozaj zdravá a že môžem všetkému okolo ďakovať za to, že sa zaoberám iba "maličkosťami". Kiežby na svete riešili všetci iba takéto zdravotné problémy. Aj ja som jeden z tých šťastlivcov, ktorí príhodné chrípky, angíny, migrény či žalúdočné nevoľnosti. Čo je to však oproti všetkým tým bojovníkom na tomto velikánskom svete, ktorí bojujú dennodenne s niečim iným.

Všetci vidíme tú svoju dúhu. Prechádzame sa po nej, užívame si ju. Raz má šesť farieb postupne nasledujúcich za sebou, inokedy zasa dúha žiari iba niekoľkými farbami. Každý deň je trošku iná, ale je naša. Naša životná dúha je obrazom našej duše, niekedy žiari menej a inokedy jasnejšie než samotné Slnko. Vraví sa, že na konci každej dúhy je truhlica s pokladom. Poklady hmotného i nehmotného charakteru predstavujú odmenu za všetko čím sme si v živote prešli a čo všetko sme zvládli. Taká malá satisfakcia za trápenia a bolesti. Čo sa však deje, keď niekto z nás potrebuje ten poklad na konci skôr ako bude naozaj koniec?

Kam tým všetkým mierim? Humanitárna pomoc sa v dnešnej dobe stáva skôr biznisom a pomáha budovať prestíž a dobré meno ľuďom slávnym i neslávnym. Popri tej všetkej okázalosti sa zabúda na to najpodstatnejšie. Na pomoc. Vraví sa, za peniaze si zdravie nekúpiš. Ja s tým až tak veľmi nesúhlasím. Bohužiaľchvalabohu vďaka peniažkom je aj samotná starostlivosť a udržiavanie zdravia o čosi ľahšie. A keď to zdravie už nie je tak plnohodnotné? Práve vďaka peniazom sa dá pomôcť a zachrániť život, pomôcť. Kilo pomarančov v sieťke je síce naozaj krásne gesto podpory chorému (návšteva v nemocnici bez pomarančov nie je to pravé pomarančovéorechové, ale niekedy stačí aj menej a dá sa pomôcť o mnoho viac.

#duhapreivanku Ivanka je krásna a inteligentná mladá žena, plná sily a života (možno aj viac ako my všetci dokopy). Trpí chorobou Goldenhar a táto diagnóza jej skomplikovala celý život. Obyčajné dni sú dennodenné malé vojny, ktoré Ivanka vyhráva a nevzdáva sa. Nádhera, toľko sily v jednej krásnej žene. Ivanka potrebuje podstúpiť operáciu v Clevelande, na ktorú potrebuje nekresťanské peniaze. Operácie jej dáva možnosť vidiny sľubnej budúcnosti a šťastného "dúhového konca". Ivanka bojuje a snaží sa taktiež splniť sľub, ktorý dala umierajúcej mamine minulý rok. Prečo potrebuje ísť už o niekoľko týždňov na operáciu a ako jej môžete pomôcť si viac prečítate v článku na blogu Martina Krystýneka. Ivanka Petrušová (sweetladylollipop) a fotograf Martin Krystýnek vymysleli jednu krásnu a jednoduchú vec. V selfie životnom štýle dnešnej doby je jednoduché byť súčasťou dúhy. Stačí odfotiť #selfie so zakrytou polovicou tváre, aby bolo jasné posolstvo tejto správy a použite hastag #duhapreivanku. Takúto selfie publikujte na niektorej sociálnej sieti a vyjadrite tým vyjadrite svoju podporu. Pomôžte rozšíriť povedomie o tejto chorobe, o tom, že Ivanka potrebuje akútne pomoc a ukážte, že nie ste ľahostajní len pre to, že sa to vás netýka.

Darujte aj vy kúsok svojej dúhy, aby mohol niekto iný šťastne kráčať po tej svojej. 


Úprimne ma teší, že sa ľudia pridávajú a neostávajú ľahostajní. 3 coments:

 1. Naozaj krásna myšlienka, ktorú určite podporím! :) Ivanka je veľká bojovníčka a pevne verím, že na operáciu sa čoskoro dostane.

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 2. nechcem byť hnusná ale to že ľudia zo seba budú robiť opičky nikomu nepomôže sorry

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Drahý anonym (zase anonym kto iný)... Tu nejde o robenie opičiek. Tými opičkami sa podporuje zvýšenie povedomia o tejto chorobe a o tom, že aj samotná Ivanka chce pomôcť deťom, ktoré touto chorobou trpia. Tak ako maximalnezbytocnatrapnaoblievačka bola na niečo dobrá, tak môže aj toto. Už len vyjadrenie podpory môže človeku, ktorý to potrebuje dodať silu ďalej bojovať. Ak sa niekto nechce odfotiť a radšej si odfotí jedlo tak prosím, nikto nikoho do ničoho nenúti.

  OdpovedaťOdstrániť

 

ARCHIVE

Používa službu Blogger.

TRANSLATE

FOLLOW BY EMAIL

KONTAKT

fkovalcikova@gmail.com